HAKKINDA - ABOUT

İktisat fakültesi mezunu olarak uzun yıllar otomotiv sektöründe çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra tam zamanlı profesyonel serbest fotoğrafçılık ve foto muhabirliği yapmakta. Özünde sosyal dökümental alanda fotoğraf çekme tutkusu olsa da ticari anlamda seyahat, tanıtım ve portre ​​fotoğrafçılığı ile ilgilenmekte. 

 

Serbest foto muhabiri olarak çalıştığı Atlas dergisinde foto-röportajları yayımlanmakla birlikte fotoğrafları ulusal/uluslararası birçok dergi ve gazetede kullanılıyor.

 

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü mezunu. 2015 yılından beri İstanbul Sinema ve Fotoğraf Amatörleri Derneği’nin (İFSAK) aktif üyesi. Aynı zamanda derneğin eğitim birimine eğitmen olarak destek veriyor.

 

Hâli hazırda ticari fotoğrafçılık ile birlikte, kültürel ve çevresel konulara odaklanan uzun süreli fotoğraf projeleri üzerinde, hayatı belgelemeye devam etmekte.

 

Çünkü...O'nun için fotoğraf, hayatın farkında olmaktır!

 

Tolga ildun

As a graduate of the Faculty of Economics and worked for many years in various positions in the automotive industry, he has been working as a full time professional freelance photographer and photojournalist based in Istanbul, Turkey. At his core Tolga is a nationally-recognised social documentary and commercial-portrait photographer. 

 

Since 2017, he has been working as a freelance photojournalist for the Atlas magazine. His photographs are also used in many national and international journals and newspapers.

He is member and actively participates in the IFSAK (Istanbul Photography and Cinematography Amateurs Association) community. At the same time, he takes part in the training unit of the association as a trainer. He is also graduated from Photography and Videography Department at Anatolian University Open Education Faculty.

 

Currently, he continues to document life on long term photography projects focusing on cultural and environmental issues, along with commercial photography.

 

Because...for Him, photography is to be aware of life!

Tolga ildun