Bozcaada (Tenedos) - Çanakkale

BOZCAADA GEZİ NOTLARI, TAVSİYELER, VİDEO VE FOTOĞRAFLAR

AĞUSTOS 2016

Sakız adasından sonraki durak olan Bozcaada (Antik çağda Leukophrys, Yunan mitolojisinde ise Tenedos) ile ilgili de sıcağı sıcağına gezi notlarımı, video ve fotoğraflarımı paylaşmak istiyorum. Temennim, adayı henüz ziyaret etmemiş olan veya tekrar ziyaret edecek olan dostlara faydalı bir paylaşım olması! Şimdiden her ne kadar sürç-i lisan eder isek affola :)

O zaman bu sefer derlediğim kısa bir video ile başlayalım...

BOZCAADA NEREDEDİR?

Harita üzerinde Çanakkale’nin güneyinde yer alan Ezine ilçesine bağlı Geyikli köyüne yaklaşık 4 deniz mili (6 km) mesafededir. 40 km2 lik yüzölçümüne sahip ada çevresi 38 km olup Çanakkale iline bağlı bir ilçemizdir. Üşenmedim, bir de harita oluşturdum.

Detaylı harita için link: https://goo.gl/D036yW

BOZCAADAYA NASIL GİDİLİR?

En pratik yol cep telefonunuzun konum servisini açıp candeks vb. navigasyon uygulamaları yardımı ile arama kısmına Bozcaada yazarak gitmeniz :) Bozcaadaya araç ile gidecekseniz, ki plajlara ulaşım kolaylığı açısından mümkün ise araçla gitmenizi öneriyorum, Geyikli sahilinden arabalı vapur mevcuttur. Seyahat süresi 30 dk.‘dır. Önceden rezervasyon yapılamamakla birlikte yoğun dönemlerde adaya gidişlerde araç kuyruğu olmaktadır. Arabalı vapurla gidiş-dönüş bedeli 70 tl.’dir. Ayrıca Bozcaadaya Çanakkale merkezinden deniz otobüsü seferleri de yapılmaktadır.

Bir de detay bir tavsiyem olacak. Olurda yoğun bir dönemde adaya yolunuz düşerse kendinizi Geyikli Köyü sahilinde arabalı vapur kuyruğunda bulabilirsiniz. Bu durumda mayo ve havlunuzu hazır bulundurursanız, aracınız vapur kuyruğunda beklerken sizde iskele yanındaki plajda denize girebilirsiniz. Ama dikkat edin, denizin güzelliğine kapılıpda vapuru kaçırmayın! :)

Detaylı vapur saatleri için: http://goo.gl/KnV428

Önemli not! Bayram tatillerinde Bozcaadaya gidilmesini tavsiye etmiyorum. Ada kapasitesi bu dönemlerde aşırı zorlandığı için tatiliniz kabusa dönüşebilir. Saatler süren arabalı vapur kuyruğu, bayram dönemi otellerin ve restoranların faiş fiyat uygulamaları, plajlarda oluşan kalabalık tatilinizi rehir edebilir.

BOZCAADA TARİHİ

Tarihin her döneminde cazibe merkezi olan Bozcaada 1328’de Bizans hâkimiyetinde iken Aydınoğulları döneminde İzmir Beyi Umur Bey’in baskınıyla Türklerle tanışmıştır. Önceleri Venedik ve Cenevizlilerden kalma kale kalıntılarının bulunduğu ada Fatih Sultan Mehmet zamanında 1455-56’da Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Piri Reis’in "Kitab-ı Bahri­ye"sinde ve Evliya Çelebi’nin “Seyahatname”sinde uzun uzun adadan bahsedilmektedir. Rus işgali sırasında yakılan ve tamamen yıkılan kalesi II. Mahmut döneminde 1816 yılın­da, adeta yeniden yaptırılmıştır. 1912 Balkan Harbi yenilgisi­nin ardından Yunanistan’ın kontrolüne geçen Bozcaada, Çanakkale savaşları sırasında İngiliz ve Fransızlar tarafından üs olarak kullanılmıştır. Lozan Antlaşması’na kadar zor gün­ler geçiren Bozcaada 20 Eylül 1923 tarihinde yeniden Türki­ye Cumhuriyeti topraklarına katılmıştır.

BOZCAADA İÇİNDE ULAŞIM?

Bozcaada merkezi araç trafiğine kapalıdır ve sadece vapur giriş ve çıkışları için kullanılmaktadır. Merkezin hemen dışında yer alan ücretsiz park alanları kullanılmaktadır. Bozcaada içinde ise ulaşımı için taksi ve minibüs kullanabilir, ayrıca araç veya motorsiklet de kiralayabilirsiniz.

BOZCAADADA KONAKLAMA?

Bozcaadada konaklamak için birbirine alternatif olan birçok otel, bağ evi ve pansiyon bulunmaktadır. Fakat kategorize etmek gerekirse üç farklı konaklama lokasyonundan size en uygun olanını seçebilirsiniz. Bozcaaada merkezindeki otellerde konaklayabilir, adanın denize uzak bölgelerindeki sakin ve sessiz bağ evlerini tercih edebilir veya plajlara yakın otellerde kalabilirsiniz.

Denizle aranız pek yoksa bağ evlerini veya ada merkezinde kalmanızı tavsiye ediyorum. Çocuklu aileler için yine bağ evleri veya plaja yakın oteller olabilir ki bu otellerin avantajı gün içinde araç kullanmanıza gerek olmamasıdır. Aracınızı sadece akşam Bozcaada mezkezinde gezmek ve yemek için kullanırsınız. Bağ evinde kaldığınızda ise hem plaj hem de Bozcaada merkezine gitmek için ayrı ayrı araç kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Çocuksuz çiftler için de en uygun yer Bozcaada merkezi diyebilirim. Ada merkezindeki otellerin tek dezavantajı ise odaların dar olması.

Hem denize yakın olsun hem de sakin bir yer olsun derseniz Ayazma plajına yürüme mesafesindeki K Otel’de konaklamanızı tavsiye ediyorum. Otel yöneticileri Cengiz bey ve Sinem hanım oldukca misafirperverler.

BOZCAADADA NE YENİR NE İÇİLİR?

Kısaca “Ne olursa!” diyebileceğim bölgelerden biri olmakla birlikte Girit mutfağına ait birçok lezzeti adada bulmak mümkün. Liman civarında veya tarihi çınaraltının etrafındaki ara sokaklarda yer alan restoranlarda taze ve lezzetli deniz mahsülleri, zeytinyağlı mezeler ve hamurişi tatlılardan oluşan zengin menüler keşfedebilirsiniz. Fakat benim tavsiyem adaya özgü lezzetlerden asma yaprağında sardalye ve ısırgan çullaması. Tatlı oarak da tarihi çınaraltı kurabiyesini mutlaka deneyiniz.

Gelelim “Ne içilir?” kısmına. :) Rakı molası vermek isteyenler için cevap tabiki şarap! Çünkü Bozcaada bağcılık ve şarabı ile ünlü. Bağcılık neredeyse ada tarihi kadar eskidir. Çavuş üzümü, Karasakız ve Vasilaki gibi şaraplık üzüm çeşitleri ile Bozcaada bağcılık sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Ada merkezinde ve 20 bin dönüme yakın (Adanın üç’te bir’i) bağlık alanı olan ada genelindeki bağ evlerinde farklı üreticilere ait şaraplardan tatmak mümkün. Çamlıbağ, Ataol, Corvus ve Talay üreticilerden bazılarıdır. Kesinlikle zamanınızı ayırıp birkaç tadım noktası gezin derim.

BOZCAADA MERKEZİ (Bozcaada Gezi Notları ve Tavsiyeler)

Bozcaada gezi notları, tavsiyeler ve Bozcaada fotoğraflarımın yer aldığı bu bölümde Bozcaadada görülmesi gereken yerlerden bahsedeceğim. Bozcaada çarşı merkezinden geçen ana yolun üstünde kalan kısım Cumhuriyet, altında (liman tarafında) kalan kısımda Alaybey mahallesi olarak geçmektedir. Cumhuriyet Mahallesinde Rum, Alaybey Mahallesinde Türk mimarisine ait izler taşıyan yapılar mevcuttur. Ada merkezine gittiğinizde tavsiyem her sokağı gezmeniz. Zaten çok kısıtlı bir alana yayılmış olan Bozcaada merkezini bir iki saat içinde gezmiş olacaksınız. Bu süre içinde Türk ve Rum kültürlerinin izlerini taşıya birçok farklı mimari yapı göreceksiniz.

Bozcaadada görülmesi gereken öncelikli yapı Cenevizliler döneminden kalma ve ilk onarımı Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmış Bozcaada Kalesi. Kalenin iç bölümünde Bozcaada ile ilgili tarihi etnografik eserlerin sergilendiği bir sergi alanı bulunmaktadır. Surlarına çıkıldığında ise eşsiz Bozcaada manzarası sizi karşılıyor olacaktır.

Diğer bir tarihi yapıda Kimisis Teodoku Rum Ortadoks Klisesidir. Bozcaadanın neredeyse her yerinden görülebilen çan kulesi ile kolaylıkla bulabileceğiniz Meryem Ana Klisesi olarak da bilinen bu tarihi yapı Rum mahallesinin tam ortasında ve Rum Ortadoks cemaatine ait, ibadete açık olan tek klisedir. Çan kulesi 2007 yılında Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından restore edilmiştir. Kilisenin içi, ancak pazar sabahları yapılan ayin için açıldığında görülebilmek­tedir.

Lale sokakda bulunan Bozcaada Müzesini de mutlaka gezin derim. Bozcaada’nın belleği olmak amacındaki müzede, adanın geçmişine tanıklık eden çok sayıda belge ve obje sergilen­mektedir.

Köprülü Mehmet Paşa Camii ve Namazgah Çeşmesi de ada sokaklarında kaybolmadan göremeyeceğiniz yapılardan. Panoramik ada manzarası içinde merkezdeki favori noktam Değirmenler sokağın sonunda yer alan ve kalenin tam karşısına denk gelen tepe. Buradan Bozcaada manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Burası kesinlikle Bozcaadada görülmesi gereken yerlerden biri.

Diğer yandan adanın doğal ve arkeolojik sit alanı olması, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca yapı ve onarımların tamammının denetlenmesi nedeniyle çarpık yapılaşma görülmemektedir. Ada mimarisinin eski dokusu korunmaktadır.

BOZCAADA PLAJLARI ve KOYLARI

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki Bozcaadada deniz BUZ... Tabi gittiğiniz döneme (Temmuz-Ağustos aylarında daha ılıman) ve esen rüzgara (Poyraz, Lodos) göre bu durum değişiyor. Deniz doğal bir akvaryum gibi birçok balık çeşidini içinde barındırıyor. Gözlük, şnorkel ve paletinizi mutlaka götürünüz. Diğer yandan turkuaz renkli denize sahip plajları tertemiz ve oldukça doğal. Yeter ki insanımız yediğinin içtiğinin çöpünü o güzelim doğaya atmasın, yanında çöp poşeti taşısın ve gün sonunda çöp bidonuna atsın!

Bozcaadanın en bilinen plajı Ayazmadır. Oldukça uzun kumsala sahip bu plajda şezlong ve şemsiyeler mevcut olup Kaymakamlık tarafından işletilmekte, günlük 20 tl. alınmaktadır. Plaj çevresinde ayrıca restoran ve kafeler mevcuttur. Yine bu konudaki tavsiyem ise Vahit’in Yeri. Ayazma plajının Habbele tarafına doğru giderken sonunda yer alır. Meze ve deniz mahsülleri oldukça lezzetli, fiyatları uygundur.

Habbale Koyu, Sulubahçe Koyu’nun hemen devamındadır, Ayazmadan sonra adada tesisi olan ikinci koydur. Tek plajı ise Mitos plajıdır. Her ne kadar plastik tabak ve çatal ile servis yapsalarda sakin ortam ara­yan ziyaretçilerin öncelikle ter­cih ettiği, toplu ulaşım olanağı bulunan koylardan birisidir. Günübirlik yiyecek ve içecek olanağının yanı sıra, şemsiye ve şezlong kiralanabilmektedir.

Akvaryum Koyu ise balıklarla iç içe yüzül­mesinden dolayı halk tarafın­dan Akvaryum Koyu olarak bilinmekte. Adanın plaj tesisi olmayan küçük ve bakir koyla­rından birisidir. Su altı zenginliği burasını şnorkelle yüzmeyi sevenlerin ve adadaki profesyonel dalış noktalarından birisi konumuna getirmiştir. Dalış ile ilgileniyorsanız bu koy tam size göredir!

Adanın diğer bilinen koyları ise Sulubahçe Koyu, Beylik Koyu, Tuzburnu plajı ve Çayır Koyudur.

BOZCAADADA GÜN BATIMI

Yaz aylarında gündoğumunu Bozcaada limanında sıcak bir sabah çayı eşliğinde izleyebileceğiniz gibi günü Polente fenerinde rüzgar gülleri manzarası ile birlikte bir kadeh şarap eşliğinde batırabilirsiniz. Polente feneri adanın diğer ucunda, batı burnunda, yer alır ve tabelaların yönlendirdiği asfalt yolun bitiminde devam eden toprak yolla yakınına ulaşılabilir. Ancak araçla ulaşmak mümkündür. Polente fenerine kadar araçla gidemiyor olsanızda toprak bir patikadan yürümeniz mümkün. Fakat tavsiyem hiç o zahmete girmeden aracınızı toprak yola parkettikten sonra yanınızda götüreceğiniz portatif sandalyenizi en manzaralı yere kurup gün batımını izlemenizdir. Yanınızda ise tadım sırasında en çok beğendiğiniz şarap ve birer kadeh de götürmeyi unutmayın ;) İşte bu! Romantik bir gün batımı ve eşsiz bir manzara.

BOZCAADA ETKİNLİKLERİ ve FESTİVALLERİ

Bozcaadada gerçekleştirilen bazı etkinlik ve festivalleri de paylaşmak istiyorum.

Ayazma Panayırı: Her yıl Temmuz ayının son haftası düzenlenir. Bozcaadadaki Rumlar tarafından düzenlenen festival Azize Paraske­vi’ye adanmış Aya Paraskevi Manastırı’nda kutlanmaktadır. Adalılar ve dünyanın bir çok ülkesinden Rumların katılıldığı panayır, ada halkınca coşkuyla kutlanmakta, birlikte yemekler yenilip canlı müzikle dans edilmektedir.

Kültür Sanat ve Bağ Bozumu Festivali: Her yıl Eylül’ün ilk haftasında kutlanan festival Bozcaada Belediyesi tarafından düzenlenmekte, konser ve çeşitli gösterilerle kutlanmaktadır.

Uçurtma Festivali: 2010 yılından bu yana her yıl Haziranın ilk haftası yapılmaktadır.

Tiyatro Festivali: 2016 yılı içinde Eylül sonunda yapılacaktır.

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali: 12-16 Ekim 2016 tarihlerinde üçüncüsü düzenlenecek festivali Bozcaada Belediyesi ve BOZTİD organize etmektedir.

BOZCAADA HAKKINDA DİĞER BİLGİLER...

 • Adanın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanmaktadır.

 • En yüksek noktası 192m ile Göztepe’dir. Türkiye’de köyü olmayan tek ilçesi ve Türkiye’nin 3. büyük adasıdır. Adada 12 koy ve 12 burun bulunmaktadır.

 • Bozcaada’nın nüfusu 2500 civarındadır.

 • Her çarşamba meyve ve sebze pazarı kurulmaktadır.

 • Adada tek eczane ve tek benzin istasyonu vardır.

 • Turizm ile birlikte şarap üretimi ve balıkçılık Bozcaadanın başlıca gelir kaynakları arasındadır.

 • Eylül ayında bağbozumu şenlikleri yapılmaktadır.

 • Adanın batı ucunda yer alan Polente feneri tarafındaki 17 rüzgar gülünden oluşan bir rüzgar enerji santrali Bozcaadanın ihtiyacı olan enerjinin üç katını üretmektedir. Üretilen fazla enerji ise ada dışına satılmaktadır.

BOZCAADADA YAPILACAK 10 ŞEY

 1. Bozcaada Kalesini gezin,

 2. Akvaryum koyunda yüzün ve dalış yapın,

 3. Şarap tadım noktalarını ziyaret edin,

 4. Polente Fenerinde gün batımını seyredin,

 5. Bozcaada Müzesi’ni ziyaret edin,

 6. Sulubahçe mevkiindeki bağ yolunda yürüyüş yapın,

 7. Bozcaada sokaklarında yürüyüş yapın ve ada merkezindeki restoranlarda yerel lezzetleri deneyin,

 8. Göztepeye çıkın ve 360 derece ada manzarasını seyredin,

 9. Ayazma plajının yanındaki koyda karaya oturmuş gemi eşliğinde yakamozu seyredin ;)

 10. Adayı bir de festival zamanlarında ziyaret edin.

Şimdiden iyi tatiller :)