May 11, 2017

Please reload

Son yazılar...

Kadim tarihiyle Kültür ve Sanat’ın başkenti: Viyana

May 2, 2018

1/5
Please reload

Öne çıkanlar...

Çamlıhemşin Yaylaları ve Kaçkarlar

ÇAMLIHEMŞİN YAYLALARI ve KAÇKARLAR GEZİ NOTLARI, TAVSİYELER, VİDEO ve FOTOĞRAFLAR

Ağustos 2016

 

“Karadenizde yağmur haftada iki gün yağar! Biri 3 gün sürer, diğeri ise 4 gün.” diye meşhur bir laf vardır ya, işte o yağış bu sefer bize denk gelmedi. 3 günlük kısa bir gezi programında tek damla yağmur yağmadı desem sanırım çok azınız inanır ama öyle oldu.

 

Çok uzun süredir görmek istediğim bir bölgeyi Kaçkarfest vesilesiyle kısa süreli de olsa keşfetme şansı bulduğum için mutluyum. Üç gün üç gece dolu dolu ve son sürrat geçti diyebilirim. Bu süre içinde böylesine geniş bir coğrafyayı adım adım gezmek mümkün değildi tabi. Dolayısıyla sizlere gezebildiğim kadarıyla, yine bol bol fotoğraf ve video ile anlatmaya çalışacağım.

 

Detaylara geçmeden önce en kritik tavsiyemi en başta vermek istiyorum. Siz siz olun bir karadenizli ile sakın ola tartışmaya girmeyin. “Bir karadenizli ile tartışuysan ya yağlu yemişsindur, ya da mermiden hızlı koşaysun!” :)

 

Anlaşılan bu yazıda bir de Karadeniz bölgesine ait özlü sözleri de bolca paylaşacağım :)

 

 

ÇAMLIHEMŞİN YAYLALARI VE KAÇKARLAR NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Çamlıhemşin doğu karadenizde Rize’ye bağlı bir ilçe olup Ardeşen sahil şeridinden 20 km. içeride, yükseklikleri 2000 ila 4000 metreyi bulan Kaçkar dağları ile çevrilidir. İlçe merkezinden geçen Fırtına Deresi’nden dolayı Fırtına Vadisi olarak da anılır. Kaçkar dağı, Kaçkar dağlarının 3900 m’deki doruk noktasıdır. Türkiyenin en yüksek dördüncü zirvesidir.

 

Detaylı harita ve rota için : goo.gl/AvqB6h

 

Çamlıhemşin’e gitmenin en kolay ve hızlı yolu doğal olarak havayoludur. En yakın havaalanı ise Trabzondadır. Araç kiralamayacaksanız havalimanından Havaş’ın Hopa aracına binip Rize’nin Pazar ilçesinde inebilir (20 tl) oradan Çamlıhemşin-Ayder minibüslerine (7 tl) binerek bölgeye ulaşabilirsiniz. Çamlıhemşinden de ayrıca yayla ve köylere minibüsler kalmaktadır.

 

Detaylı Havaş otobüs saatlerine bu linkten ulaşabilirsiniz: goo.gl/n8lrXp

 

Karadeniz Bölgesinde günlük yaşamın bir parçası olan diğer bir pratik ulaşım yöntemi de başta özellikle Rize, Artvin, Trabzon ve Giresunda yoğun olarak kullanılan teleferik sistemi. Denetimsiz teleferiklerin tehlikeli olabileceği bu sistemi genellikle yerel halk yamaçlardaki evlerine, çay tarlalarına ulaşım veya yük taşıma yöntemi olarak kullanıyor. Fakat son yıllarda bölgede artan turizm trafiği nedeniyle Zipline denilen bir macera aracı olarak da kullanılmakta.